Lean Startup – Eric Ries – o książce

„Przeżywalność” startupów jest tragicznie mała. Jest znacznie gorzej niż w przypadku tradycyjnych przedsiębiorstw, gdzie po 5 latach o założenia istniej mniej niż 30% firm. W przypadku startupów procent ten sięga osiąga wartości poniżej 10%, ale tak naprawdę tylko ok. 2% startupów osiąga sukces. Co jest nie tak z tymi starupami?

Dlaczego Lean Startup?

Lean Startup to stosunkowo nowa metodologia, która ma tyle wspólnego z Lean, że wymusza oszczędne, szczupłe działania.

W książce pod tytułem Lean Startup. Wykorzystaj innowacyjne narzędzia i stwórz firmę, która zdobędzie rynek. Eric Ries twierdzi, że problem z upadającymi startupami leży w fakcie, iż powinny one stosować zupełnie inne metody działania, niż istniejące firmy. Metodę tę nazwał Lean Startup. 🙂

Ries zaproponował 5 zasad Lean Startup.

  1. Przedsiębiorcy są wszędzie. Chodzi tu o osoby, które zajmują się tworzeniem czegoś nowego, innowacyjnego. Lean Startup sprawdza się w każdej branży i w firmach o różnej wielkości – od niewielkich do korporacji, o ile mamy do czynienia z nowymi produktami lub usługami w warunkach skrajnej niepewności.
  2. Przedsiębiorczość jest formą zarządzania. Oznacza to, iż każda firma, w tym startup(!), musi stosować system zarządzania. Startup działa w zupełnie innych warunkach niż zwykłe firmy i dlatego system zarządzania firmą musi to uwzględniać. Lean Startup uwzględnia fakt, iż mamy do czynienia z niepewnością – zarówno w stosunku do produktu (usługi) jak i otoczenia.
  3. Proces weryfikowanego uczenia się. Uczenie się jest niezwykle ważne w przypadku startupu. Zbudowanie rentownej firmy nie jest proste i łatwe. Kolejne iteracje są procesem uczenia się, co działa, a co nie. Sprawdzanie w tym przypadku jest oparte na naukowych metodach.
  4. Tworzenie – pomiary – uczenie się. Podstawą w tym procesie jest przekształcanie pomysłów w gotowe produkty, obserwacja i pomiar reakcji klientów. Należy także ciągle kontrolować, czy nasze działania przynoszą takie efekty jak założyliśmy i kiedy należy wykonać zwrot.
  5. Księgowość innowacyjna. Liczenie wyników startupów odbywa zupełnie inaczej niż tradycyjnie. W tym celu powstała specjalna, innowacyjna księgowość, dzięki której możemy rozliczać efekty działania startupu.

Powyższe zasady trochę tłumaczą, dlaczego tak wiele startupów szybko upada. Ignorując powyższe 5 zasad możemy mocno ograniczyć swoje szanse na sukces, które i tak są niewielkie!

Jeżeli chcesz coś więcej się dowiedzieć o Lean Startup to zapraszam Cię na mój newsleter: https://jacekbranas.pl/lean-startup/

Twój konsultant

Jacek

 

Leave a Reply