Mit przedsiębiorczości Michael E. Gerber – o książce

Założyć firmę dzisiaj jest bardzo łatwo. Większość przedsiębiorców jednak nie udaje się przekształcić jednoosobowej działalności gospodarczej w dużą firmę. Co w tym przeszkadza? Dlaczego tak się dzieje i czym jest ów tytułowy „Mit przedsiębiorczości„?

Mit przedsiębiorczości

Gerber w swojej książce twierdzi, że wśród prowadzących małe i średnie firmy panuje swoisty mit przedsiębiorczości. Polega o na tym, że przedsiębiorcom wydaje się, iż prowadzenie firmy nie różni się od bycia pracownikiem. Pracownik, który podziela ten mit przedsiębiorczości uważa, iż prowadzenie firmy wymaga ciężkiej pracy, którą muszą wykonywać wszyscy zatrudnienie pracownicy, łącznie z szefem. Oczekują pracy technicznej, a nie systemowej. Nie wiedzą, że praca szefa wymaga systemu. Poleganie na indywidualnych zdolnościach pracowników wcześniej, czy później doprowadzi firmę do kryzysu. Dlatego należy zatrudniać pracowników o jak najniższych kwalifikacjach, a stworzyć taki system, który spowoduje, że będą sobie radzić.

Gereber w swojej książce posługuje się przykładem McDonald’s jako systemu, który można łatwo powielić. Według niego franszyza to wzór tego co powinien tworzyć każdy szef.

Jak ominąć (według Gerbera) mit przedsiębiorczości?

Po pierwsze należy od razu budować dużą firmę, którą będzie można powielać w postaci franszyzy. Czym się charakteryzuje duża firma? M.in. posiada przejrzystą strukturę. Posiada procedury na standardowe działania – wdrożenie nowego pracownika jest stosunkowo szybkie. Taki pracownik nie musi być wybitny! Co do samej struktury to jest oczywiste, że na początku właściciel firmy będzie musiał podjąć wszystkie obowiązki w firmie. Potem, kiedy przyjmuje nowych pracowników oddaje im konkretne obowiązki wynikające ze stanowiska, na które zostali przyjęci. Dzięki temu sukcesywnie pozbywa się obowiązków taktycznych zostawiając sobie strategiczne.

No to pojechałem po bandzie… Strategia, taktyka… Co to ma wspólnego z małą firmą? Paradoksalnie dużo. Jeżeli właściciel małej firmy nie skoncentruje dość szybko na strategii i budowaniu dużej firmy to do końca życia jego firma pozostanie małą firmą. No może średnia. To właśnie mit przedsiębiorczości blokuje wzrost firmy!

Po drugie mieć cały czas na uwadze, iż Twoim celem jest duża firma, zatem należy stworzyć plan jak będziesz do niej dochodził. Prawdopodobnie nie zrealizujesz dokładnie swojego planu. Jednak jego brak spowoduje, że nie zauważysz, że Twoja firma nie rozwija się tak jak założyłeś.

Najważniejsza jest zmiana samego siebie. Zdecyduj, że wybierasz rozwój i zmianę. Są one trudne i nie każdemu się udają.

Możesz w tym celu skorzystać z mojego darmowego kursu wprowadzania zmian w życie.

Mit przedsiębiorczości Michaela E. Gerbera to książka, w której autor dzieli się swoimi przemyśleniami nt. tego jak prowadzić firmę. Jego uwagi oceniam jako bardzo cenne dla osób, które zamierzają założyć firmę, a także takich, które już ją prowadzą i nie mogą przejść na wyższy poziom. Poznaj historię Sary, która świetnie piekła ciastka i postanowiła założyć ciastkarnię. Teraz wstaje o 3 nad ranem i prowadzi firmę. Aż do 21, kiedy kończy. Nienawidzi pieczenia ciastek… Jej ów mit przedsiębiorczości dobrze dał w kość…

W jaki sposób Michael E. Gerber jej pomógł ominąć mit przedsiębiorczości? Dowiedz się z książki.

Twój konsultant

Jacek

PS. Coś dużego się kroi… Będzie to dla Ciebie interesujące jeżeli prowadzisz firmę lub chcesz ją założyć. To co polecam zdecydowanie likwiduje mit przedsiębiorczości!

Leave a Reply