Pigułka przywództwa Ken Blanchard i Mark Muchnick – o książce

Jeżeli chcesz przeczytać książkę i dowiedzieć jakie są elementy przywództwa to ta książka pomoże Ci zrobić to szybko i przyjemnie. Już od dłuższego czasu Ken Blanchard publikuje książki, które są powieściami biznesowymi. Są to książki, które za pomocą interesującej fabuły pomagają zrozumieć idee zarządzania.Taką rolę pełni ta książka.

Czy można nauczyć się przywództwa z książki?

Czyta się szybko i przyjemnie – a poszczególne elementy przywództwa są podkreślone, żeby można było je łatwo znaleźć. Czy nauczysz się z niej przywództwa? I tak i nie.
Nie, ponieważ czyta się ją tak łatwo, że same idee giną nieco w fabule.
Tak, bo można wrócić do książki i łatwo znaleźć jakie są główne elementy przywództwa i je zastosować.
Jak zwykle liczy się to co zastosujesz, a nie to czego się dowiesz…

Liczy się także forma w jakiej się uczysz – ja tą książkę przeczytałem w ciągu 30 minut. Teraz czytam ją drugi raz i zastanawiam się jak wdrożyć podane tam reguły przywództwa. Bez wdrożenia tych zasad przywództwa będzie to po prostu książka fabularna!

O czym jest ta książka?

Ponieważ w tego typu książkach (powieściach biznesowych) fabuła pełni bardzo ważną rolę to należy je oceniać również na podstawie jej jakości. W tym przypadku jest ciekawa – i oparta na rywalizacji – jakże ulubionej przez czytelników.

Uwaga – zdradzam zarys fabuły!

Pewna firma wynajduje lekarstwo, które zwiększa zdolności przywództwa. Ot, każdy, po zażyciu pigułki przywództwa, może stać się przywódcą. Niektórzy przywódcy twierdzą, że aby być dobrym przywódcą nie potrzeba żadnych pigułek, wystarczy przestrzegać pewnych zasad. Jeden z takich przywódców rzuca wyzwanie koncernowi, którzy produkuje pigułki przywództwa, że osiągnie lepsze rezultaty bez nich, niż osoba, która je zastosuje. Wyzwanie zostaje przyjęte.

Żeby było sprawiedliwie pomiar skuteczności nie opiera się tylko na wyniku – osiągniętym zysku, ale też na jakości pracy zespołu i jego motywacji. Przywódca został oceniony na podstawie swojego zespołu.

Konkluzja jest dość oczywista, trzeba jednak dowiedzieć się jakie to elementy należy zastosować w zarządzaniu, aby być prawdziwym przywódcą. „Pigułka przywództwa” wprawdzie nie istnieje, ale można się go nauczyć.

Mam tylko pewne wątpliwości, czy to co jest w tej książce jest wystarczające, aby się nauczyć przywództwa…

Dlatego warto się zapoznać z innymi książkami z serii np. z Jednominutowy menedżer.

Twój konsultant

Jacek

PS. Poprawę efektywności swojego zarządzania możesz także osiągnąć dzięki zapisaniu się na mój newsletter.

 

Leave a Reply